**SAGOPA KAJMER,KOLERA,TÜRKÇE RAP**
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

**SAGOPA KAJMER,KOLERA,TÜRKÇE RAP**

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

nba&RAP

2 posters
YazarMesaj
chaRon
altın SAGOCU
altın SAGOCU
chaRon

Erkek Mesaj Sayısı : 97
Lakap : evliya-ı rap

nba&RAP Empty
MesajKonu: nba&RAP   nba&RAP Icon_minitime27.02.08 21:38

Son zamanların en revaçta müziği olan Rap ve Hip-Hop dünyayı etkisine almış durumda. Bu müziği icra edenlerin çoğunun basketbolla ya da diğer bir deyişle NBA ile ilgilenmeleri ise tesadüf değil. Los Angeles Lakers, New York Knicks gibi NBA'in en fazla takip edilen takımlarının maçlarını izlerken ünlü rapçi Jay-Z ve kız arkadaşı Beyonce Knowles'a ya da Snoop Dogg'tan Fat Joe'ya rastlamak mümkün. Rap yıldızlarının basketbol sevgisi o kadar büyük ki No Limits Record'un aynı zamanda sahibi olan Master-P geçen yıllarda Denver Nuggets'tan 10 günlük kontrat teklifi bile almış. İşte hem NBA basketbolcularının rap müziğe olan ilgisi, hem de ünlü rapçilerin basketbola olan sevgisini sizler için araştırdık...

Allen Iverson: Allen Iverson gerçek bir müzik tutkunu. Sevdiği sanatçılar ise east side tarzı müzik yapan Mase, 1997'de öldürülen Notorious B.I.G, Redman ve Kool G Rap.. Hip-hop camiası The Answer'ı çok seviyor ve bunu da 2000 yılında Hip-Hop Müzik Ödülleri töreninde, Iverson'ı yılın atleti seçerek gösterdiler. Iverson da zaten müziğin hayatında çok önemli yer tuttuğunu ve bu sevgisini de sözlere dökerek 2001 yılında çıkardığı albümle gösterdi. Bu albümün ilk single'ı '40 Bars' idi. Zeten gerekli ilgiyi de gördü. Iverson'ı izlerken dikkat etmişsinizdir vücudunda 'Cru Thik' diye yazılı bir dövme var. İşte bu dövmenin anlamı Iverson'ın sahip olduğu plak şirketini adı. The answer rap ile ilgili verdiği röportajlarda öldürülen rapçi Biggie Smalls'a olan saygısını ve sevgisini şu sözlerle dile getiriyor: "Hayatımdaki en önemli hip-hop anı, Biggie'nin bu müziğe dahil olduğu gündü."

Shaquille O'Neal: Miami Heat'ın yıldız pivotu Shaquille O'Neal albüm konusunda oldukça deneyimli bir isim. Shaq'ın tam tamına beş albümü raflardaki yerini almış durumda. İlk albümü Orlando yıllarında daha toy bir delikanlı iken çıkardığı Shaq Diesel albümü. Bundan tam bir yıl sonra karşımıza Shaq-Fu: Da Return albümü ile çıkıyor koca bebek. 1996 yılında çıkardığı 'You Can't stop the reign', 1998'deki 'Respect ve son olarak 2001 yılında piyasaya sürülen 'Shaquille O'Neal Presents His Superfriends Vol. 1' albümlerini de sıralayabiliriz. Shaq son albümünde Ludacris, Snoop Dogg, Nate Dogg, Mos Def ile vokal yaparak East Side'a yakın bir müzik tarzının olduğunu bizlere gösterdi. Sevimli dev'in bir kaç şarkısını dinlediğimi ve beni tatmin ettiğini de söyleyebilirim.

Kobe Bryant: Shaq albüm çıkarır da Bryant eksik kalır mı hiç! Tabi ki kalmaz. Ama Bryant'ın çıkardığı albüm Shaq'a inat yapılan bir şey değil. 2000 yılında, Kobe henüz 22 yaşında iken Colombia Records imzalı çıkardığı K.O.B.E albümü gerekli patlamayı yapmasa da aslında yıldız oyuncunun hayatının akışı değiştiren bir albüm oldu. Çünkü Kobe şu anda eşi olan Vanessa ile albümün ilk single çalışması olan 'Visions' un video çekimi yapılırken tanışmış ve gönlünü kaptırmış. Vanessa ise o sırada klip çekilirken arkada oynayan modellerden birisiymiş. Kendisine bu şarkıda vokal bölümünde destek verenler arasında Laker taraftarı olan ünlü top model Tyra Banks, Destiny's Child gurubu ve doğup büyüdüğü Philadelphia'daki mahalle arkadaşları olması işin diğer bir ilginç yanı. Müzik yaşamımda basketboldaki kadar başarılı olamasa da, basketboldan sonra ikinci aşkının müzik olduğunu söylemesi her şeyi açıklıyor.

Ron Artest: NBA'in en sorunlu oyuncularından olan fakat şu anda eski hırçın görüntüsünden uzak bir yapıya bürünen ve sadece Sacramento'yu play-off'lara sokmaya çalışan Ron Artest, albüm sahibi NBA oyuncularından biri. Diğer oyuncuların albümleri gibi hip-hop ve rap izlerini taşıyor. Artest, 2004 yılının Kasım ayında 'Chapter III' isimli albümü kendi plak şirketi olan Tru Warier'den çıkarmış ve bu albümün tanıtımı için koçu Rick Carlisle'dan 1 ay izin istemişti. Bu izin geri çevrilse de, o meşhur Detroit Pistons - Indiana Pacers maçında çıkan olaylar sonucunda Artest'e 73 maç ceza verilmiş ve tanıtım için yeterli süreyi de NBA yönetimi tarafından zorunlu şekilde almıştı. Albümü dinlemediği söyleyebilirim ama asi Ron'un isyanını şarkılarında yansıttığını düşünebiliyorum.

Her ne kadar NBA yıldızları rap albümleri ile sevenleri ile buluşsa da, Rap ve Hip-Hop yıldızların da NBA ve basketbolu ne kadar sevdiklerini bir de onların ağızlarından dinleyelim...

The Game: G-Unit ekibiyle güzel çalışmalara imza atan ve 'The Documentary' albümü dünyada yaklaşık 5 milyon satan West Side'ın taze yüzü The Game, gerçek bir basketbol tutkunu ve Black Wall Street isimli sokak basketbol takımı bile var. Bakın taze rapçi basketbol hakkında neler demiş: "Kaliforniya'da sokak basketbolunda bir efsaneyim. Compton Lisesi'ne giderken takımın en önemli elemanlarından biriydim ve ortalamalarım 14.9 sayı, 6 ribaunt ve 4 asistti. Bu benim için hiç fena ortalamalar değildi. Zamanında Tayshaun Prince, Gilbert Arenas, Tyson Chandler ve Baron Davis ile oynadım. Şu anda hepsi NBA'de ve milyon dolarlarla oynuyorlar. Yazları ise New York'ta turnuvalar düzenlenir. Geçen yaz, benim Wall Street takımım, Fat Joe'nun Terror Squad'ını yendi. Gerçekten çok eğlenceli ve çılgın bir organizasyondu. NBA yıldızı mı yoksa rap yıldızı mı olmayı tercih edersin diye sorsalar, heralde rap derim. Çünkü rap daha fazla çatışmacı olmayı gerektiren bir şey. Gelecek 10 yılda 'sevin ya da beğenmeyin' rap müziğin içinde olacağım."

Fabolous: R&B tarzı müzik yapan New York'lu Fabolous ise basketbolun kendisi için müzikten sonra en önemli şey olduğunu şu cümlelerle dile getiriyor: "Basketbolu gerçekten çok seviyorum. Çocukluğumdan beri sürekli bu sporun içindeyim. Basketbolsuz bir hayat düşünemiyorum. Şunu söyleyebilirim ki ben bir NBA fanatiğiyim. NBA'de favori takımım Los Angeles Lakers. Zaman buldukça takımımın maçlarını kaçırmamaya özen gösteriyorum. Kobe ve Shaq en sevdiğim oyunculardan bir kaçı."

Master P.: Ünlü rapçi Master P'nin müzik yaşamı 1991'den 2005'e kadar sığdırdığı 12 albüm ile mevcutken, West Side rapçinin basketbol sevgisinin de müzik sevgisi kadar ağır bastığını söyleyebiliriz. Amerikan Basketbol Kurumu (ABA) takımlarından Las Vegas Rattlers'da oynamışlığı var. Ortalamaları ise 22 sayı civarındaymış. Master P'nin hayatında müzik kadar önemli olan basketbol hakkında yaptığı yorum ise şöyle: "Bana Grammy ödülü mü yoksa NBA'de şampiyonluk yüzüğü mü kazanmak istersin deseler cevabım kesinlikle o muhteşem yüzük olur. Boş zamanlarımda sürekli olarak basketbol oyunuyorum ve oyunumu geliştirmeye çalışıyorum. Denver Nuggets'tan 10 günlük bir kontrat teklifi almam bana gurur vermişti. Fırsatları değerlendirmek lazım ama ben bir müzik sanatçısıyım. NBA ve basketbol her zaman için hayatımda önemli bir yer teşkil edecek."

Fat Joe: New York Kincks ve Miami Heat taraftarı olan rapçi Fat Joe aynı zamanda EBC'de mücadele eden sokak basketbol takımı Terror Squad'ın da kurucusu. Her fırsatta basketbola olan aşkını anlatan ve sık sık Knicks'in evi Madison Square Garden'da gördüğümüz rapçi, NBA sevgisini şöyle anlatıyor: New York Knicks'i seviyorum. Benim takımım o! Onun yanında Miami'yi de seviyorum. Her iki takım da benim için çok önemli. NBA ve basketbol, müzikten sonra hayatıma giren en önemli olaylardan biri. Bu oyun olduğu sürece zevk almasını sürdüreceğim. Basketbolsuz bir hayat düşünemiyorum."

Snoop Doggy Dogg: Snoop Dogg, yaklaşık 15 yıldır rap müziğinin içinde sanatını icra ediyor. Her ne kadar şu anda eskisi gibi popülaritesi olmasa da kendisine duyulan saygı ileri boyutlarda. Los Angeles'ta yaşayan ve sık sık maçlarda boy gösteren Snoop, sıkı bir Laker taraftarı. Snoop şu sözleri sarf ediyor NBA için: NBA, muhteşem bir organizasyon. Smaçlar, bloklar, muhteşem asistler bu platformda. İzlerken adeta büyüleniyorum. Fırsat buldukça da Lakers'ın maçlarına gitmeye çalışıyorum. Bu organizasyon (NBA) basketbolun hakkını veren yer."

Jay-Z: Multi-milyoner zengin Jay-Z müziğinin yanında, NBA'i de yatırım aracı olarak görüyor. Buna bağlı olarak New Jersey Nets'in hissedarı olan ünlü rapçi bu sayede servetine servet kaymayı da ihmal etmiyor. Çoğu zaman New York Knicks maçlarında sevgilisi Beyonce ile el ele göz göze oturan Jay-Z, NBA'in büyüsüne kendisi kaptırmış gibi. Aynı zamanda Def Jam Records'ın sahibi olan rapçi NBA için şunları söylüyor: "Tek kelimeyle harika. Basketbola dair ne ararsanız burada var. Ben her izlediğimde aradığımı buluyorum. Basketbolu sevmemde bana büyük katkı sağladığını söyleyebilirim. Bu oyunu seviyorum."

Çağdaş Doğan / Superspor
crazy_SAGOCU
crazy_SAGOCU

Erkek Mesaj Sayısı : 372
Lakap : mC β0®t£ĉ¡ת£

nba&RAP Empty
MesajKonu: Geri: nba&RAP   nba&RAP Icon_minitime28.02.08 0:21

güzel paylaşım sağol kardeş...
http://www.myspace.com/06mcbortecine

nba&RAP
1 sayfadaki 1 sayfası